Yhdysvaltojen yhdeksän korkeimman rakennuksen joukosta seitsemän löytyy New Yorkista ja kahteen niistä; One World Trade Centeriin ja Empire State Buildingiin myös yleisöllä on mahdollisuus päästä tutustumaan. Loput rakennuksista, kuten 432 Park Avenue, jolla ei ole erillistä nimeä, ovat asuin- tai toimistorakennuksia, eikä niihin ole vierailijoilla pääsyä. Niihin tutustuminen on mahdollista, jos oma tai tuttavasi lompakko on riittävän muhkea, sillä asuntojen hinnat hipovat rakennuksen tavoin pilviä. Listan ulkopuolelle jäävästä Top of the Rockista löytyy myös oivalliset puitteet Manhattanin maisemien ihailuun. Kilpailu korkeimman rakennuksen tittelistä käy kuumana. Vaikka ykkössijoitus ei aivan tuhkatiheään vaihdukaan, esimerkiksi Manhattanille nousee uusia pilvenpiirtäjiä jatkuvalla syötöllä.
![]() |
432 Park Avenue kuvassa keskellä |
One World Trade Center
Vuonna 2014 valmistunut 541 metriä korkea One World Center pitää tällä hetkellä ykkössijaa Yhdysvaltojen korkeimpana rakennuksena. Se sijaitsee Manhattanin eteläkärjessä Fulton Streetillä, aivan World Trade Centerin kaksoistornien muistomerkkien vieressä.
Me tutustuimme tähän upeaan rakennukseen ensimmäistä kertaa vuoden 2018 New Yorkin reissulla. Kuten kaikkiin pilvenpiirtäjiin, myös tänne kuljettiin turvatarkastuksen läpi ja yleisölle esiteltiin pilvenpiirtäjän rakennusvaiheita ennen hissiin siirtymistä. Hissin videoseinillä pyöri aiheeseen liittyvä animaatio ja ylätasanteella vierailijat ohjattiin ensin New York -aiheisen videon äärelle.
![]() |
One World Observatoryn pääsyliput |
Näköalatasanteella oli reilusti tilaa ja yläkerrasta löytyi myös ravintola. Me keskityimme maisemien ihailuun ja ne olivat kerrassaan upeat pilvisestä päivästä huolimatta. Aurinko ei suostunut näyttäytymään, joten päätimme venyttää vierailuamme pimeän tuloon saakka, jotta näemme myös sen puolen Manhattanista samalla. Juomakojusta sai onneksi melko tyyristä olutta ja kuohujuomaa pahimpaan janoon.
Empire State Building
Top of The Rock
Lue myös muut artikkelimme New Yorkista

New Yorkin parhaat nähtävyydet
New York on ylivoimaisesti yksi suosikkikohteistamme! Sieltä ei lopu tekeminen ja näkeminen kesken, sillä kaupunki on täynnä ikonisia nähtävyyksiä.

Roaming-kulut kuriin ulkomailla
Huolestuttaako nettikulut ulkomailla? Testasimme Elisan Reissunettiä New Yorkissa.

Manhattan 360-kameran läpi
Astu mukaan 360-videoille talviselle Manhattanille! New York sykkii lämpimänä pikkupakkasellakin.

New York – High Line, Carrien kotikatu ja Spotted Pig
New Yorkissa parhautta ovat puistot ja tuttujen sarjojen kuvauspaikat.

Miksi Manhattanin ympäri kiertää naru?
Mikä on Manhattania kiertävä Eruv? Perehdymme ja bongaamme mielellämme erikoisia juttuja reissuillamme. Eruv on yksi mielenkiintoisimmista ja olikin suorastaan hykerryttävää löytää ja nähdä se omin silmin!

Maailman suurin rautatieasema – Grand Central Terminal
New Yorkista löytyy maailman suurin rautatieasema, jonka historia on todella kiehtova. Tämä kannattaa lisätä nähtävyyksien listalle.
2 comments
Minäkin olen päässyt kokeilemaan noita kaikkia kolmea. One World Observatoryssa kävin viime viikolla ja samalla matkalla verestin muistoja Top of the Rockin suhteen. Empire State Buildingissa olen käynyt aiemmin.
Minulle Empire State Building oli se ikävin kokemus. Yritimme jaksaa hengailla alkuillasta pimeäntuloon asti tornissa, mikä oli kaikkea muuta kuin miellyttävää. Missään ei saanut istua ja vartijoilla oli ihan natsimeininki. Pari kikkailijaa lähetettiin tylysti hissillä alas. Maisemien puolesta Empire State Buildingin ainoa iso juttu oli se, että Chrysler Building näkyi hyvin.
Minulle suurimman vaikutuksen näistä paikoista teki Top of the Rock, jossa nyt siis kävin uudestaan. Minusta tuo Empire State Building on niin upea rakennus, että katselen sitä mielelläni. Top of the Rock on tähän hommaan ihan paras paikka. Hyvin harvoin se kaupungin ikonisin korkea rakennus on minulle se paras näköalapaikka, koska sieltä ei voi katsella sitä rakennusta itseään. One World Observatory on kiva vähän erilaisen näkökulman vuoksi, mutta ei siitä ihan suosikkia tullut. Tosin hyytävän kylmällä säällä tuo maisemien lasin läpi katselukin oli oikein kivaa. Ja se hissin videoseinä oli hieno.
Tuo on totta, että Top of the Rockista näkyy parhaiten sekä Empire State Building, että myös Chrysler building. Ehkä kaupungin kaksi kauneinta rakennusta. Lisäksi Empire State Buildingin fasiliteetit ovat kyllä hyvin vaatimattomat, mahtaako ylhäällä olla edes vessaa! 😀
Meillä kuitenkin mittarissa painaa myös aika paljon jonkinlainen wow faktori, jota ei oikein aina pysty selittää mistä se milloinkin tulee. Korkeuskammoiselle Ilkalle näistä kolmesta rakennuksesta nimenomaan Empire State Building on ylivoimaisesti säväyttävin.