Grenada – Underwater Sculpture Park

Ilkka heitti talviturkin Karibialla

Grenada itsenäistyi vuonna 1974 Iso-Britanniasta. Sen pinta-ala on 348,5 km2 ja asukasluku runsaat 110 000. Grenadan pääelinkeino on turismi, mutta se tunnetaan myös tärkeänä mausteiden tuottajana. Tärkein Grenadalla tuotetuista mausteista on muskottipähkinä, jonka lisäksi siellä tuotetaan vientimarkkinoille muunmuassa banaania ja suklaata.

St George's Grenada

Rauhallinen aamu laivalla

Laivamme saapui Grenadan pääkaupungin St. George’sin satamaan auringon noustessa. Tämä oli yksi risteilymme aamuista, kun meillä ei ollut kiire lähteä aikaisin retkelle vaan ehdimme käydä aamupalalla rauhassa laivan à la carte -ravintolassa, Great Gatsbyssä.

Buffetin noutopöydän sijaan ruuat valittiin listalta ja tarjoilija toi ne pöytään. Etuna oli se, että saat juuri sinulle valmistettua ruokaa ja voit tilata esimerkiksi uppomunia, joita on hankalaa toteuttaa buffet-ruokailijoille valmiina.

Hyödynsimme kiireettömän aamun pakaten rauhassa tavaramme, sillä tälle päivälle ohjelmassa olisi snorkkeliretki erittäin jännittävään kohteeseen, merenalaiseen patsaspuistoon. Kävimme myös järjestelemässä uutta retkeä vastaanotossa, sillä yksi tulevista retkistämme oli valitettavasti peruuntunut.

St George's Grenada

Grenada, St. George’sin satama

Grenadassa satamasta ulos pääsi ainoastaan järjestetyille retkille. Niitä saattoi hankkia etukäteen tilaamalla Royal Caribbeanin nettisivuilta, sovelluksesta tai laivan vastaanotosta. Satamassa oli vielä tarjolla paikallisten järjestäjien kierroksia Annandalen vesiputouksille ja Fort Frederickin linnoitukseen 90 dollarin hintaan. Omin neuvoin kaupungille ei saanut lähteä hortoilemaan tässä kohteessa.

Ne Tammelat - Welcome to Grenada

Satamaan oli rakennettu laivavieraille ostoskeskus, jossa kävimme kiertelemässä ja ostamassa muutaman pullon Coca-Colaa, jotta saimme 50 dollarin setelin vaihdettua tippikelpoisemmiksi pikkuseteleiksi. Ehtipä Ilkka vielä maistaa aidon paikallisen grenadalaisen oluenkin.

Matkamuistomyymälä Grenadassa

Katamaraanin kyydillä patsaita etsimään

Kun kello tuli 12 oli aika siirtyä laiturin varteen kokoontumispaikalle. Siitä siirryimme ohjatusti katamaraanin kyytiin ja lähdimme seilaamaan kohti snorklauspaikkaa. Mukana oli yli 40 kanssamatkustajaa ja neljä miehistön jäsentä, jotka toimivat myös oppaina retkellä.

Ilkka ja Grandeur of the Seas

Kaikille jaettiin snorkkelit sekä räpylät ja halukkaat saivan myös kelluntaliivit. Me olimme ostaneet omat räpylät ja snorklaussetit etukäteen Suomesta, sillä ajatus vuokrattavista snorkkeleista ei houkutellut koronatilanteen vuoksi.

Saimme tarkat ohjeet siitä, ettei vesissä vaaninut mitään vaarallisia kaloja kuten haita, mutta yhtä otusta kiellettiin käpälöimästä; merisiiliä. Merisiilin piikki katkeaa kuulemma kosketuksesta ja jää ihoon alkaen kulkeutua vain syvemmälle ja syvemmälle erittäen kipua aiheuttavaa myrkkyä.

Merisiilejä muuten näkyi todella paljon, joten tämä ohje jäi kyllä erittäin tarkasti mieleen ja pysyimme kaukana niistä otuksista.

Katri katamaraanilla

Patsaiden etsintää oppaan johdolla

Lopulta pääsimme kaikki veteen ja yksi oppaista lähti ohjaamaan joukkoa. Hänellä oli tiedossaan missä kohdassa veden alla lymyilevät patsaat piileskelivät. Niitä olisikin ollut aivan turha yrittää löytää itsekseen, sillä olimme sen verran kaukana rannasta, että mitään selkeitä kiintopisteitäkään ei ollut helppoa hahmottaa.

Rantatörmää vedenalaisen patsaspuiston tienoilla

Oppaan avulla patsaat löytyivät melko nopeasti. Ensimmäinen niistä oli noin neljän metrin syvyydessä sijaitseva teos nimeltään Vicissitudes, joka esitti piirissä seisovia lapsia, jotka pitivät toisiaan kädestä kiinni. Oppaamme kutsui patsasta myös nimellä Circle of life.

Patsaita oli jännittävää etsiä sekä katsella veden alla. Sukellusvälineillä kokemus olisi ollut varmasti vielä vaikuttavampi, sillä patsaat olivat useamman metrin syvyydessä. Vaikka Ilkka sukelsi räpylöiden ja snorkkelin avulla niin syvälle kuin pystyi, jäi patsaisiin matkaa vielä ainakin metri.

Vicissitudes - Molinere Underwater Sculpture Park, Grenada
Kuva: Shutterstock

Kaloja tai koralleja ei vedessä juurikaan näkynyt, matalammissa kohdissa bongasimme kyllä niitä merisiilejä, joista etukäteen varoitettiin. Vesi oli paikoittain melko syvää ja välillä sameaa ja patsaat – noh, ne olivat pohjassa. Meillä ei ollut vedessä valokuvaamiseen sopivaa välineistöä mukana, joten ostimme kuvapankista muutaman kuvan näistä upeista patsaista.

Christ of the Deep ja The Nutmeg Princess

Piirissä seisovien lapsipatsaiden jälkeen siirryimme seuraavalle teokselle, jonka nimi oli Christ of the Deep. Tämä patsas oli vielä edellisiä syvempänä ja sitä oli vaikuttavasta olemuksestaan huolimatta todella vaikea paikantaa.

Viimeiseksi siirryimme vielä The Nutmeg Princess -patsaan luokse. Patsas esitti muskottipähkinän päällä seisovaa naista, jonka kädet olivat kohotettu yhteen pään ylle. Tämä patsas olikin helppo löytää ja sitä pääsi aika lähelle ihailemaan sukeltaen lähemmäksi. Myös Katri, joka pysytteli pinnan tuntumassa, ehti nähdä kaikki samat patsaat.

Christ of the Deep - Molinere Underwater Sculpture Park, Grenada
Kuva: Shutterstock

Underwater Sculpture Park

Vedenalainen patsaspuisto, viralliselta nimeltään Molinere Bay Underwater Sculpture Park, lienee eräs tunnetuimmista Grenadan nähtävyyksistä. Vaikka vedenalaisia patsaita ja patsaspuistoja löytyy muualtakin maailmasta, Grenadan puisto on niistä kaikkein ensimmäinen. Pääosa patsaista on puiston perustajan Jason deCaires Taylorin laatimia.

Se on perustettu vuonna 2006, kaksi vuotta hurrikaani Ivanin tehtyä laajamittaisia tuhojaan alueen koralliriutoille. Patsaita on yhteensä 75 kappaletta 800 neliömetrin laajuisella alueella noin 5 metrin syvyydessä. Patsaat ovat valmistettu sementistä ja ruostumattomasta teräksestä. Korallieläinten on helppo kiinnittyä niiden huokoiseen pintaan ja alkaa kasvattaa uutta riuttaa alueelle.

Sen lisäksi, että patsaat toimivat korallien kasvualustana, ne houkuttelevat turisteja pois läheisiltä hurrikaanilta säästyneiltä koralliriutoilta, jotka ovat hyvin herkkiä ylimääräiselle häiriölle.

Patsaiden näkeminen omin silmin oli sävähdyttävä elämys. Tuntui aika hurjalta nähdä ihmishahmoja syvällä veden alla, vaikka tiesikin niiden olevan vain patsaita. Muuta elämää vedessä näkyi kovin vähän, mutta se kai ainoastaan vahvistaa koralliriuttojen elämää synnyttävästä ja houkuttelevasta voimasta.

Grandeur of the Seas - Royal Caribbean

Uimaranta

Snorklauksen jälkeen siirryimme takaisin katamaraanille nauttimaan virvokkeita. Karibialainen turisteille tarjottava suosikkijuoma tuntui olevan rommin ja jonkinlaisen hedelmämehun sekoituksesta syntyvä rommipunssi, joka oli samaan aikaan makeaa sekä terävää.

Katamaraani kuljetti meidät laivamme ohi Grenadan rannikkoa myötäillen turkoosin veden ja vaalean hiekan valtaamalle uimarannalle, jossa saimme polskutella vielä jonkin aikaa ennen paluuta laivalle.

Ilkka kelluu kuin korkki

Lue myös muut artikkelimme tästä matkasta


20 vastausta artikkeliin “Grenada – Underwater Sculpture Park”

  1. Mikko / Matkalla Missä Milloinkin avatar

    Tuo patsaspuisto kuuulostaa kiinnostavalta paikalta! Meksikossa ollessamme sielläkin olisi ollut vähän vastaavanlainen vedenalainen patsaspuisto, mutta meillä ei valitettavasti aika riittänyt sinne. Tämän perusteella siellä olisi kuitenkin kannattanut sisällyttä se matkaohjelmaan.

    1. Ilkka / Ne Tammelat avatar

      Kiitos kommentista, Mikko!

      Kyllä patsaspuisto oli tosi mielenkiintoinen ja erikoinen kohde! Toisaalta, olisin myös ollut tyytyväinen kaikenlaisten korallien ja pikkukalojen ällistelyyn. Niitä ei nyt tähän hurrikaanin runtelemaan kohteeseen oikeastaan mahtunut.

      Patsaista olisi varmasti saanut vielä paljon enemmän irti laitesukelluksella. Jos semmoinen on teille mahdollista, niin kannattaa varmasti harkita jos satutte tulevaisuudessa tällaisen kohteen äärelle.

  2. Maapalloilija avatar

    Mukavan rento aktiviteetti tuo snorklaaminen, ja vielä noin mielenkiintoista nähtävää. Näkyikö kaloja? Miksi kaupungilla ei saanut hortoilla itsekseen?

    1. Ilkka / Ne Tammelat avatar

      Kiitos kommentista, Maapalloilija!

      Snorklaaminen on tosiaan leppoisaa ja mukavaa puuhaa. Siinä jotenkin unohtuu arjen kiireet ja melkein jopa kellokin. Monesti käy niin että aletaan keräillä porukkaa kotimatkalle, vaikka itsestä tuntuu että vastahan olen hetken tässä ällistellyt. 🙂

      Kaloja ei valitettavasti juurikaan tuolla patsaspuistossa näkynyt. Vesi oli todella syvää (noin 5 metriä ja yli), että sinne ei oikein kovin lähelle edes päässyt katsomaan mitä siellä liikkuu. Meren pohja oli hurrikaanin tuhoama ja näytti todella karulta. Ilmeisesti kalat ja muut meren otukset olivat siirtyneet läheiselle säästyneelle riutan osalle. Patsaspuiston yksi merkitys onkin houkutella turisteja pois riutan herkkää ekosysteemiä häiritsemästä. Ihan ok vaihtokauppa minusta.

      Kaupungille oli pääsy estetty koronan vuoksi. Risteilyaluksia kiertelee saarten satamissa jatkuvalla syötöllä ja ilmeisesti joillain saarilla oli todettu turistien tuoneen tullessaan tartuntapiikkejä. Mene ja tiedä, mutta Grenada ei ollut ainoa paikka, jossa omin päin liikkuminen risteilysataman ulkopuolella oli kiellettyä. Voi vain kuvitella millainen vaikutus koronalla on ollut näiden saarten turismiin lujasti nojautuvalle taloudelle.

      1. Matkalla lähelle tai kauas avatar

        Nuo vedenalaiset patsaat ovat varmasti olleet elämys. Eikö ole kivaa, kun lomallakin pitää kiirehtiä!

        1. Ilkka / Ne Tammelat avatar

          Onhan se hieman ”hauskaa” joo! 😀

  3. Paula - Gone with the Gastons avatar

    Olen jostakin tällaisesta vedenalaisesta patsaspuistosta nähnyt kuvia. Mietin aina, että onko ne patsaat siellä vain turistien houkuttimena, mutta hieno kuulla niiden oikeasta tarkoituksesta. Nehän vain sitten paranevat ajan myötä kun niihen kasvaa enemmän ja enemmän korallia. Mahtis paikka! Ja ihanan näköinen tuo ranta myös!

    1. Ilkka / Ne Tammelat avatar

      Kiitos kommentista, Paula!

      On kyllä tosi kiva, että noissa patsaissa on tuollainen luontoa suojeleva tai elvyttävä lisätwisti. Olen ihan samaa mieltä, että patsaista kasvaa koko ajan vain upeampia ja upeampia, kunnes toivottavasti lopulta paikalla rehottaa täysimittainen ja hyvinvoiva riutta!

  4. Eveliina / Reissukuume avatar

    Minäkin olen joskus törmännyt kuviin vedenalaisesta patsaspuistosta – ja aina ne näyttävät yhtä mykistäviltä! Olisipa hienoa päästä itsekin 🙂

    1. Ilkka / Ne Tammelat avatar

      Kiitos kommentista, Eveliina!

      Noita patsaspuistoja on tosiaan muuallakin. En ollut osannut kuvien perusteella oikein aavistaa miten jännä niitä patsaita oli lopulta nähdä omin silmin! Toivottavasti pääset joskus tuollaisia ihastelemaan. 🙂

  5. Pirkko / Meriharakka avatar

    Muskottipähkinä ainakin on tuolta saarelta jäänyt mieleen – sitä oli tarjolla muodossa ja toisessa hotellin aamiaisellakin. Sen sijaan tuosta vedenalaisesta patsaspuistosta en onnistunut edes kuulemaan! Merellä kyllä vietimme useamman tunnin yrittäessämme nähdä valaita ja delfiinejä, joista jälkimmäisiä sitten lopulta näimmekin ihan runsaasti.
    Tämän jutun perusteella tältä(kin) saarelta jäi parin päivän vierailunkin jälkeen siis vielä jotain näkemättä 🙂

    1. Ilkka / Ne Tammelat avatar

      Kiitos kommentista, Pirkko!

      Olisihan se jo pienoinen ihme jos kokonaisen maan ehtisi parissa päivässä koluamaan läpikotaisin! On kyllä jotenkin ilahduttavaa huomata miten erilaisia aktiviteetteja maailmalla on tarjolla.

      Meille herkästi valikoituu snorkkeliretki, jos sellainen on tarjolla. Täällä kotivesissä ei oikein tarkene noihin hommiin, eikä taida olla kovasti ällisteltävääkään leväpohjassa ja ahvenissa. Tämä oli alunperin meidän ainoa snorkkeliretki reissulla lukuunottamatta omatoimisnorkkelointia Barbadoksella. Toinenkin snorkkelointi kyllä sitten tapahtui myöhemmin retkien peruuntumisen vuoksi.

      Muskottia olisi kyllä ollut mukava päästä maistelemaan. Kiinnostaisi kovasti missä kaikkialla muualla sitä voi käyttää paitsi piparkakuissa! 😀

  6. elinanmatkalaukussa avatar
    elinanmatkalaukussa

    Voi vitsit, kyllä noi patsaat olis aikamoinen elämys nähdä livenä veden alla. Vähän vois jopa pelästyttää, vaikka tosiaan vain patsaita ovat. Oliko toi rommipunssi hyvää? Kuulostaa ainakin hyvältä! 😀 Katamaraanilla hengailu on myös niin ihanan rentouttavaa puuhaa! 🙂

    1. Ilkka / Ne Tammelat avatar

      Kiitos kommentista, Elina!

      Kyllähän se rommipunssi oli ihan hyvää. Tosin aivan älyttömän makeaa. Kyllä mä itse mieluummin olisin ihan rehellisesti sanottuna juonut olutta. 😀

      Katamaraanilla köllöttely on kyllä rentoa puuhaa. Ainakin näin matkustajan näkökulmasta.

  7. Anna | Muuttolintu.com avatar
    Anna | Muuttolintu.com

    Oho, onpa hieno paikka! Snorklaus- ja veneretket kiinnostaa aina. Ja kiva idea muutenkin tuollainen patsaspuisto, kun sillä samalla hiukan suojellaan luontoakin.

    1. Ilkka / Ne Tammelat avatar

      Kiitos kommentista, Anna!

      Snorklausretket on kyllä poikkeusetta olleet kivoja ja mielenkiintoisia. Aiotaan mennä jatkossakin, kun sattuu kohdalle.

      Toi patsaspuisto on jotenkin ihan huikea idea. Joutuu jonkinlaisen vaivan näkemään että pääsee niitä katselemaan, ja sitten tuo korallien ja luonnon suojelu päälle. Hieno homma!

  8. Asko Leppilampi avatar

    Kateellisena lueskelen kertomustanne, kun meidän reissu peruttiin muutamaa päivää ennen matkaa. Ehkä joskus voimme yrittää uudelleen. Hienoa, että pääsitte nauttimaan.

    1. Ilkka / Ne Tammelat avatar

      Kiitos kommentista, Asko!

      Ai teidän matka peruuntui? Karibialleko olitte myös menossa? Onpa harmiilista. Korona on kyllä tuonut tullessaan melkoisesti muuttujia ja epävarmuustekijöitä matkusteluun.

      Toivottavasti pääsette pian yrittämään uudelleen ja matka onnistuu!

  9. Anne | Elämää Nomadina avatar

    Hieno kohde, josta tuo luonnonsuojeluaspekti tekee vielä merkittävämmän! Snorklausretket on itsellekin kiinnostava aktiviteetti silloin kuin lämpimien vesien maissa reissataan – edellisestä alkaa tosin olla jo melkoisesti aikaa. Karibianristeilyä meillä ei ole vielä toistaiseksi ollut matkasuunnitelmissa, mutta olisihan se upea joskus kokea!

    1. Ilkka / Ne Tammelat avatar

      Kiitos kommentista, Anne!

      Snorklailu on tosiaan mukavaa puuhaa, ja tämä kohde oli todella kiinnostava. Yleensä snorklatessa tulee ihasteltua kaloja ja sensellaista, mutta nyt pääosassa olivat tosiaan nämä patsaat kaikenlaisen muun ällisteltävän loistaessa poissaolollaan.

      Karibia on kyllä matkakohteena oikein mukava. Aurinkoinen, lämmin ja rento meininki valtaa mielen. Ainakin meidän mielestämme risteily sopii Karibiaan tutustumiseen oikein hyvin. Risteillen pääsee tutustumaan helposti useampaan saareen ja saa rentoutua täyshoidossa sekä levätä yöt lakanoissa!

      Kannattaa laittaa harkintaan! 😀

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *